Παρουσίαση προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας

program_a_y3Μια ακόμη σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της. Ένα ακόμη πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με την αγαστή συνεργασία εκπαιδευτικών και μαθητών.

Στα πλαίσια της  «Αγωγής Σταδιοδρομίας» , το θέμα που επεξεργάστηκαν οι 62 μαθητές ήταν: «Τα Πανεπιστήμια της Βόρειας Ελλάδας».

Τα παιδιά δούλεψαν σε ομάδες και με περισσή όρεξη και αμείωτο ενδιαφέρον ερεύνησαν και κατέγραψαν τα Πανεπιστήμια της Β. Ελλάδας, τις σχολές, τα τμήματα, την επαγγελματική εξέλιξη που παρέχει το καθένα.

Στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς κάθε ομάδα παρουσίαζε, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών, τη δική της ομάδα σχολών στην αίθουσα προβολών του σχολείου.

Οι επιμέρους εργασίες συγκεντρώθηκαν σε ένα αρχείο powerpoint που παρουσιάστηκε στις 21/05/2018 σε όλους τους μαθητές της Γ? Γυμνασίου. Έγινε έτσι η διάχυση του αποτελέσματος της δουλειάς των μαθητών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, έτσι ώστε τα στοιχεία που παρουσίασαν να αποτελέσουν έναυσμα σκέψης για τα μελλοντικά σχέδια όλων των μαθητών.

Οι Συντονίστριες των προγραμμάτων και τα μέλη των παιδαγωγικών ομάδων:

1. Γκαραγκούνη Αργυρώ, Βελούλα Βασιλική, Ζιάκος Κυριάκος
  2. Τσολάκη Ελένη, Τσιάτσιου Θεοδώρα, Ματραπάζης Δημήτρης