Διδακτική επίσκεψη στη Μακεδονική Εταιρεία Χάρτου

20190215_112543

Την Παρασκευή 15-2-2019 οι μαθητές/τριες  της Β’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Μακεδονική Εταιρεία Χάρτου ΜΕΛ στη βιομηχανική περιοχή της Θεσσαλονίκης. Η εταιρεία κατέχει ηγετική θέση στην παραγωγή ανακυκλωμένου χαρτονιού, ανήκει στον κλάδο της αναδυόμενης περιβαλλοντικής βιομηχανίας προσφέροντας 198 θέσεις εργασίας. Η υπεύθυνη για την ξενάγηση μίλησε για τη σημασία της ανακύκλωσης, τα ανακυκλώσιμα υλικά και για τα στάδια παραγωγής ανακυκλωμένου χαρτονιού. Ιδιαίτερη αίσθηση έκανε η πρακτική της εταιρείας να ανακυκλώνει τα πάντα σε όλες τις φάσεις της παραγωγής, όπως το χρησιμοποιούμενο νερό από βιολογικό καθαρισμό καθώς επίσης και ότι ένα μέρος της απαιτούμενης ενέργειας προέρχεται από βιομάζα που παράγεται στην εταιρεία.

Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν το Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων. Ξεναγήθηκαν στο εξαιρετικό κτίριο της άλλοτε βίλας Μοδιάνο ή βίλα Τοπσίν, το οποίο έχει ιδιαίτερη ιστορική σημασία καθώς εκεί  υπογράφηκε η αναίμακτη παράδοση της πόλης της Θεσσαλονίκης στον Ελληνικό Στρατό το 1912. Η ξενάγηση ήταν εξαιρετική και τα εκθέματα εντυπωσιακά. Οι μαθητές/τριες και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί ενθουσιάστηκαν.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=1585