Εκδήλωση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου – Παρέλαση

larisa

Λάρισα : 28 Οκτωβρίου 1940 – 23 Οκτωβρίου 1944

Οι Λαρισαίοι βίωσαν, πόνεσαν, δάκρυσαν αλλά και σθεναρά αντιστάθηκαν στην επέλαση των κατακτητών.

Στην εκδήλωση του σχολείου μας, που πραγματοποιήθηκε στο Χατζηγιάννειο Πνευματικό Κέντρο την Παρασκευή 25-10-2019, οι μαθητές/τριες ζωντάνεψαν πραγματικά γεγονότα που η πένα άξιων συμπολιτών μας κατέγραψε από το βράδυ της 28ης Οκτωβρίου έως τη μοιραία 21η Δεκεμβρίου του 1940  με τους ανελέητους βομβαρδισμούς στο κέντρο της πόλης κατά του άμαχου πληθυσμού, τους καταστροφικούς σεισμούς της 1ης Μαρτίου του 1941, τον άνανδρο ιταλικό βομβαρδισμό της 2ης Μαρτίου του 1941, την επιδρομή των γερμανικών στρατευμάτων  το Μεγάλο Σάββατο του Απριλίου του ίδιου έτους, έως την ανάληψη αντιστασιακού αγώνα που γέννησε ο αγνός πατριωτισμός και ο πόνος για την πατρίδα.

Υπεύθυνες για την εκδήλωση ήταν οι εκπαιδευτικοί κ. Μπούρα Ζαχαρούλα & κ. Κουζέλη Μαρία.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=2006