Θεατρική παράσταση

DSC_0241Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 11 Μαΐου στο Χατζηγιάννειο πνευματικό κέντρο η θεατρική παράσταση  «Ο Ζωντανός υπολογιστής» του εκπ/κού Θωμά  Μενεξέ (διασκευή) από τα παιδιά του σχολείου μας που συμμετείχαν στο πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Ανεβαίνουμε στη σκηνή».

Η παράσταση παρουσιάστηκε και στις 8 Απριλίου στο αμφιθέατρο του Μουσικού γυμνασίου στα πλαίσια του 6ου  Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Λίγα λόγια για το έργο:

Βρισκόμαστε στο σχολείο μας. Μια συνηθισμένη μέρα.

Τα παιδιά συζητούν για ό,τι τους παραξενεύει. Εκεί που παίζουν, ο Θύμιος, που είναι ο χειρότερος μαθητής της τάξης, τρώει κατακέφαλα μια μπαλιά και πέφτει λιπόθυμος. Από εκείνη τη στιγμή μετατρέπεται σε διάνοια. Γίνεται περιζήτητος, διάσημος και η ζωή του αλλάζει. Θα συνεχίσει να είναι;

Διανομή ρόλων.

Ευγενία:  Μαιμάρη Μαρκέλλα (Γ3)

Ρωξάνη:  Βούλγαρη Αγγελίνα (Β1)

Μάγδα:  Καλύβα Ζωή ? Ελένη (Γ2)

Ιωάννα:  Γερογιάννη Αναστασία (Β1)

Μαρία:  Ανδρεοπούλου Αλεξία (Β1)

Φώτης:  Μαντζανάς Μιχαήλ (Γ3)

Οδυσσέας:  Παπαδημόπουλος Κων/νος (Γ4)

Αλέξης:  Παπακώστας Παναγιώτης (Γ4)

Θύμιος:  Γραμματικός Κων/νος (Β1)- Μωυσής Μωυσής (Γ3)

Δημοσιογράφος:  Ανατολίτη Μαριλένα (Β1)

Κάμεραμαν:  Μωυσής Μωυσής (Γ3)- Ιωάννα Καπελιάνη (Β2)

Βιολί: Σπανός Κων/νος (Γ4)

Κατασκευή σκηνικών.

Αναστασοπούλου Παρασκευή (Β1)

Βλαχογιάννη Δέσποινα (Β1)

Ματθαίου Έλλη (Β3)

Κουτσογιάννη Αγγελική (Β3)

• Την επίβλεψη των σκηνικών είχε η εικαστικός του σχολείου μας κ.Τσιάτσιου Θεοδώρα

• Το συντονισμό της θεατρικής ομάδας και την επιμέλεια του προγράμματος είχαν οι εκπαιδευτικοί Παπαϊωάννου Άννα και Καραγιάννη Σοφία.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=252