Δημιουργική ανακύκλωση

δημιουργική ανακύκλωση

Έκθεση με τίτλο  Δημιουργική ανακύκλωση φιλοξενήθηκε  στο Χατζηγιάννειο πνευματικό κέντρο στην αίθουσα Τάκης Τλούπας στις 13 και 14 Μαΐου 2016.

Μαθητές του 4ου γυμνασίου Λάρισας με την καθοδήγηση της καθηγήτριας καλλιτεχνικών Τσιάτσιου Θεοδώρας, συγκρότησαν ομάδα που είχε ως στόχο τη δημιουργία εικαστικών έργων με βασική ιδέα την ανακύκλωση. Αρχικά  μελέτησαν έργα τέχνης  Ελλήνων και ξένων καλλιτεχνών και  προσπάθησαν να τα προσεγγίσουν και να τα αποδώσουν με μια διαφορετική ματιά. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από την ιδέα να ανοίξουν τον ηλεκτρονικό υπολογιστή που έχει κλείσει τον κύκλο της ζωής του ,να τον επεξεργαστούν ,να ανακαλύψουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των εξαρτημάτων του,   να τους δώσουν μια νέα πνοή και να δημιουργήσουν εκ νέου κάτι καινούργιο. Συνδύασαν την εικόνα με το τρισδιάστατο αντικείμενο ,αξιοποίησαν τα ευτελή υλικά που αποτέλεσαν το πιο σημαντικό εκφραστικό μέσο με απίστευτη φαντασία, ευρηματικότητα και τόλμη.

Στόχος ήταν να αφυπνιστούν οι μαθητές για ζητήματα τέχνης,  να ευαισθητοποιηθούν και  να κατανοήσουν την σπουδαιότητα της ανακύκλωσης. Η διαδικασία της υλοποίησης ευχαρίστησε όλους τους μαθητές και τα έργα μετά το πέρασμα της έκθεσης θα κοσμήσουν το σχολικό χώρο.

Οι μαθητές που δημιούργησαν τα έργα είναι οι εξής:

1 Αλαμάνης Χριστόφορος
38 Τζίνη Ευαγγελία
39 Χαλδούπη Άννα
40 Χαλούλη Μαρία-Δημοκρατία

Δείτε φωτογραφίες των έργων εδώ.

dora018

Δείτε φωτογραφίες της έκθεσης εδώ.

Δημιουργική ανακύκλωση

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=440