Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη

Την Παρασκευή 6/5/2022  η Β’ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη. Αρχικά, οι μαθητές/ριες επισκέφτηκαν το Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού, περιηγήθηκαν στις 11 αίθουσες της μόνιμης έκθεσης και γνώρισαν τον κόσμο του βυζαντίου μέσα από τις διαφορετικές θεματικές ενότητες που αφορούν στον καθημερινό και δημόσιο βίο, τη λατρεία και τα ταφικά έθιμα, την αρχιτεκτονική και την τέχνη, την εμπορική και εργαστηριακή δραστηριότητα. Στην πτέρυγα περιοδικών εκθέσεων είχαν την ευκαιρία να δουν την περιοδική έκθεση με τίτλο “Φιλελληνισμοί, 1780-1860”.  Τέλος. οι μαθητές/τριες επισκέφτηκαν τον Ι. Ν. Αγίου Δημητρίου Πολιούχου Θεσσαλονίκης, θαύμασαν την αρχιτεκτονική και τις τοιχογραφίες του, προσκύνησαν τα λείψανα του Αγίου και κατέβηκαν στην κρύπτη που σύμφωνα με την παράδοση φυλακίσθηκε, μαρτύρησε και τάφηκε ο Άγιος Δημήτριος.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Γεροβασίλη Α., Μήλιου Σ., Νασιάρα Ε., Σουβλή Α., Τζέλη Π. και Τσιάτσιου Θ..

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=4813