Διδακτική επίσκεψη στη Μακεδονική Εταιρεία Χάρτου στη Θεσσαλονίκη

melΤην Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου τα τμήματα Α1 και Α3 του σχολείου μας, στο πλαίσιο των μαθημάτων της τεχνολογίας, πληροφορικής και γεωγραφίας, επισκέφθηκαν  την MEL PAPER Μακεδονική Εταιρεία Χάρτου στη Θεσσαλονίκη με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ. Σουβλή, κ. Τζέλη και κ. Νασιάρα.

Στόχος της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση και ενεργοποίηση των μαθητών για την ανακύκλωση. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν πως εφαρμόζεται και προάγεται το μοντέλο της κυκλικής οικονομίας, αφού στην εταιρεία ανακυκλώνονται και επαναχρησιμοποιούνται πάνω από 100.000 τόνοι χάρτου το χρόνο. Αρχικά ενημερώθηκαν  με παρουσίαση – προβολή για τη διαδικασία παραγωγής του ανακυκλωμένου χαρτονιού. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν σε χώρους του εργοστασίου και στη μονάδα βιολογικού καθαρισμού.

Στους μαθητές και στις συνοδούς δόθηκαν αναμνηστικά δώρα.

Το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά τη MEL και ιδιαίτερα τον κ. Σαρπότα Παναγιώτη ο οποίος ανέλαβε την παρουσίαση – ενημέρωση καθώς και την ξενάγηση στη βιομηχανία.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=5164