Διδακτική επίσκεψη τμημάτων της τρίτης τάξης στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

panepistimio_thessalias_12Οι μαθητές του τμήματος Γ3, στα πλαίσια της εσωτερικής αξιολόγησης της σχολικής μονάδας, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας στη Γαιόπολη (πρώην ΤΕΙ Λάρισας), τη Δευτέρα 6 Μαρτίου. Ξεναγήθηκαν στους χώρους του campus, επισκέφθηκαν την πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη όπου και ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη βιβλιοθηκονόμο για τη λειτουργία της, την πρόσβαση των μελών της καθώς και για άλλα σχετικά θέματα.  Στη συνέχεια μετέβησαν σε ένα αμφιθέατρο όπου παρακολούθησαν τη σχετική παρουσίαση για τις σπουδές του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής.

Οι μαθητές των τμημάτων Γ4 και Γ5, στα πλαίσια της εσωτερικής αξιολόγησης της σχολικής μονάδας, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας στη Γαιόπολη, (πρώην ΤΕΙ Λάρισας), την Πέμπτη 9 Μαρτίου. Ειδικότερα παρακολούθησαν παρουσίαση του Τμήματος  Συστημάτων Ενέργειας που έγινε στην αίθουσα συνεδρίων για το πρόγραμμα σπουδών και τις δυνατότητες επαγγελματικής απασχόλησης. Περιηγήθηκαν τα εργαστήρια του τμήματος και είδαν από κοντά μηχανές χειροκίνητες και σύγχρονες που αφορούν την παραγωγή υλικών που χρησιμοποιούνται στη βιομηχανία και στην ιατρική.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=5360