Διδακτική Επίσκεψη στη Γαλακτοβιομηχανία ΤΕΜΠΗ «Ελληνικά προϊόντα γάλακτος» και στο Λαογραφικό Μουσείο Γόννων

Τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές των τμημάτων Β4 και Β5 του σχολείου μας επισκέφθηκαν την εταιρεία ΤΕΜΠΗ «Ελληνικά προϊόντα γάλακτος» που δραστηριοποιείται στον κλάδο της Γαλακτοβιομηχανίας με την παραγωγή και την πώληση γαλακτοκομικών προϊόντων στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.
Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την παραγωγική διαδικασία αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους του εργοστασίου, από τον κ. Τάχα Νικόλαο, συνιδρυτή και σύμβουλο οργάνωσης της επιχείρησης.
Το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά την ΤΕΜΠΗ «Ελληνικά προϊόντα γάλακτος» για την επίσκεψη αλλά και για τα δώρα που προσέφερε στους μαθητές και στους συνοδούς καθηγητές.
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε επίσκεψη-ξενάγηση στο Λαογραφικό Μουσείο Γόννων. Μαθητές και συνοδοί εντυπωσιάστηκαν από την πληθώρα των εκθεμάτων αλλά και από την παραστατική ξενάγηση του υπευθύνου του Μουσείου κ. Καραβιδέ Βασιλείου, ο οποίος τόνισε ότι αυτό λειτουργεί αποκλειστικά με εθελοντική εργασία.
Ευχαριστούμε τον κ. Καραβιδέ Βασίλειο για την ξενάγηση και το αναμνηστικό δώρο που προσέφερε στο σχολείο μας.
Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Μπούρα Ζαχαρούλα, Τζέλη Παρασκευή, Ζιάκος Κυριάκος και Σουβλή Αθανασία.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=6090