Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη

Διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη πραγματοποίησαν στις 11 και 12 Φεβρουαρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες  του πολιτιστικού προγράμματος  με τίτλο  “Πάμε θέατρο” του σχολείου μας. Αρχικά επισκέφτηκαν το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης-MOMus όπου ξεναγήθηκαν στην μόνιμη συλλογή του μουσείου και στην έκθεση vanitas , ήρθαν σε επαφή με έργα σύγχρονης τέχνης και κατανόησαν την έννοια της performance μέσω προγράμματος πού υλοποιήθηκε στο χώρο του μουσείου. Το απόγευμα παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “Μιμή Ντενίση: Κι από Σμύρνη Σαλονίκη” στο Μέγαρο Μουσικής.

Την επόμενη μέρα επισκέφτηκαν τον ιερό ναό του Αγίου Δημητρίου,  πολιούχου της πόλης, όπου θαύμασαν τις υπέροχες τοιχογραφίες και την αρχιτεκτονική του ναού, προσκύνησαν τη λάρνακα με τα ιερά λείψανα και κατέβηκαν στην κρύπτη του ναού όπου σύμφωνα με την παράδοση φυλακίσθηκε, μαρτύρησε και τάφηκε ο Άγιος Δημήτριος. Στη συνέχεια περπάτησαν στο ιστορικό κέντρο της πόλης φτάνοντας μέχρι το Λευκό Πύργο απολαμβάνοντας τη θέα στο Θερμαϊκό. Η επίσκεψη άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις στους μαθητές και τις μαθήτριες που επέστρεψαν ενθουσιασμένοι!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=6218