Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Παρίσι

Τριάντα τρείς (33) μαθητές/τριες του σχολείου μας συμμετείχαν στο 8+ Ευρωπαϊκό μαθητικό Συνέδριο στο Παρίσι, με θέμα Ευρώπη, quovadis? Θεσμοί, κοινωνία, επιστήμες και ο ρόλος της Ελλάδας”. Η εξαιρετική παρουσίαση που έκαναν οι μαθητές/τριες του σχολείου μας είχε θέμα, “Ο Ελληνικός πολιτισμός, θεμέλιο του Ευρωπαϊκού πολιτισμού, μέσα από τα μάτια της γαλλίδας ελληνίστριας Ζακλίν ντε Ρομιγύ” σε επιμέλεια της φιλολόγου καθηγήτριας Στέλλας Μήλιου. Το συνέδριο διεξάχθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου Paul Bert, όπου στεγάζεται και το Τμήμα Ελληνικής Γλώσσας.
Οι μαθητές/τριες επισκέφτηκαν το μουσείο του Λούβρου, το πολιτιστικό κέντρο Ζωρζ Πομπιντού, περιηγήθηκαν στην γραφική συνοικία της Μονμάρτης, στον πύργο του Άιφελ, στην Παναγία των Παρισίων, στην πλατεία του δημαρχείου, στην Αψίδα του Θριάμβου και στην λεωφόρο των Ηλυσίων Πεδίων. Απολαύσαν, μέσα από μια εκπληκτική κρουαζιέρα στο Σηκουάνα, μια διαφορετική οπτική των αξιοθέατων της Πόλης του Φωτός.
Την εκδρομή συνόδευσαν οι καθηγήτριες Τσιάτσιου Θεοδώρα, Τσολάκη Ελένη και Μήλιου Στέλλα.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=6262