Διδακτική επίσκεψη στο Περτούλι

Τη  Δευτέρα  22/4/2024  οι μαθητές/τριες  των  τμημάτων  Α2  &  Α4 , πραγματοποίησαν  διδακτική  επίσκεψη  στο  Πανεπιστημιακό  Δάσος  Περτουλίου.  Αυτή η  δράση  που  συνέπεσε  χρονικά  με  τον  εορτασμό  της  Παγκόσμιας  Ημέρας  της  Γης,  έδωσε  στα  παιδιά  την  ευκαιρία  να  θυμηθούν  την  αξία  του  δάσους  και  την  σημασία  της  προστασίας  του.  Οι  μαθητές/τριες  ενημερώθηκαν  για  θέματα  σχετικά  με  τη  διαχείριση  του  δάσους  και  ξεναγήθηκαν  σ’ ένα  τμήμα  του, όπου  είχαν  επιπλέον  την  ευκαιρία  να  δουν  τα αποτελέσματα  από  τις  καταστροφικές  πλημμύρες  του  φθινοπώρου.

Ευχαριστούμε  πολύ  τον  Δασάρχη  Περτουλίου  κ.  Αλεξίου,  την  υπεύθυνη  του  ΚΠΕ  Περτουλίου  κ.  Κοτρώνη  και  φυσικά  τον  Πρόεδρο  της  κοινότητας  Περτουλίου  κ.  Παπαχαραλάμπους  Δημήτριο  που  ανέλαβε  την  ξενάγηση  και  την  ενημέρωσή  μας.

Τους  μαθητές/τριες  συνόδευσαν  οι  εκπαιδευτικοί    Ζυγούρα  Μαρία,  Τζέλη  Παρασκευή,  και  Σουβλή  Αθανασία.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=6336