Εορταστική εκδήλωση: “Θέλει αρετή & τόλμη η ελευθερία”

papyros

Το «διπλό» Ευαγγελισμό, πρώτον της Παναγίας και δεύτερον αυτόν της έναρξης της επανάστασης του 1821, τίμησε με την εορταστική του εκδήλωση στο Χατζηγιάννειο Πνευματικό Κέντρο το σχολείο μας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, καθοδηγούμενοι από τους καθηγητές Νασιάρα Ευθυμία, Τζέλη Παρασκευή, Τσιάτσιου Θεοδώρα και Σουβλή Αθανασία, αφηγήθηκαν την πορεία του Ελληνισμού από την Άλωση της Πόλης μέχρι και την ίδρυση του ελληνικού κράτους. Με το θεατρικό «Παραμονές της Επανάστασης» δραματοποίησαν με επιτυχία τις σκέψεις  των ηρώων για την προετοιμασία του ξεσηκωμού. Η χορωδία και η ορχήστρα του σχολείου πλαισίωσαν την εκδήλωση με τραγούδια που  υμνούν την ελληνική περηφάνια και λεβεντιά. Η χορευτική ομάδα με την καθοδήγηση του καθηγητή Τσιούρβα Δημήτρη έκλεισε τη γιορτή με παραδοσιακούς χορούς.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους εκ μέρους της Περιφέρειας Θεσσαλίας, ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Καλομπάτσιος Χρ., ο Δ/ντής Β/θμιας  Εκπ/σης κ. Καψάλης Ι., εκ μέρους του Ι.Ν. Αγίου Νικολάου ο Πανοσιολογιότατος π. Βαρθολομαίος, οι Σχολικοί Σύμβουλοι μαθηματικών  κ. Τσώνης Αθ. και θεολόγων κ. Σταλίκα Φ., μέλη του Προεδρείου του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων και πλήθος γονέων.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=717