Χριστουγεννιάτικα κάλαντα: «Η αλήθεια του δρόμου»

IMG_1833Ευχές μοίρασαν απλόχερα οι μαθητές του 4ου Γυμνασίου Λάρισας στη διάρκεια της Χριστουγεννιάτικης γιορτής τους στο Χατζηγιάννειο Πνευματικό κέντρο. Μιας γιορτής γεμάτη μηνύματα αγάπης, ελπίδας, προσδοκίας για έναν καλύτερο κόσμο. Έναν κόσμο που θα φορά το πέπλο της καλοσύνης και της ανθρωπιάς. Τα παιδιά με τα κάλαντα, ως άλλοι «μικροί και αληθινοί αντάρτες των πόλεων σήμερα» διέδωσαν τη δική τους αλήθεια : «το κάλεσμα για έναν αλλιώτικο, αγαπητικό τρόπο ζωής, για Χριστούγεννα με το Χριστό που, από υπερβολική αγάπη για τον άνθρωπο, αφήνει τα μεγαλεία για να σαρκωθεί μέσα σε μια φάτνη».

Τη γιορτή έκλεισε η Διευθύντρια του σχολείου, κα Αγγελική Χατζηαβραάμ, με ευχές για χαρούμενες γιορτές, με υγεία για όλους, ενώ σύσσωμοι, καθηγητές και μαθητές τραγούδησαν τα κάλαντα για «καλή χρονιά».

Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχαν οι καθηγήτριες Βασιλική Αγορογιάννη, Αργυρώ Γκαραγκούνη και Ζαχαρούλα Μπούρα.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=1005