Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Volos

Την Τρίτη 13 Μαρτίου επισκέφτηκαν το τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στο Βόλο, 37 μαθητές και μαθήτριες της Β’ τάξης του σχολείου μας, που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο “Σερφάρω με ασφάλεια”. Εκεί τους υποδέχτηκε ο πρόεδρος του τμήματος κ. Τσουκαλάς ο οποίος, αφού τόνισε την αναγκαιότητα των υπολογιστών στη ζωή μας, αναφέρθηκε  στις προδιαγραφές που χρειάζονται για την εισαγωγή των μαθητών/τριων στο συγκεκριμένο τμήμα λέγοντας χαρακτηριστικά ότι οι μηχανικοί υπολογιστών είναι “καλλιτέχνες”. Στη συνέχεια ο καθηγητής κ. Σωτηρίου παρουσίασε την ραγδαία εξέλιξη των υπολογιστών τα τελευταία χρόνια που σκοπό είχε την επίλυση ποικίλων προβλημάτων. Τόνισε στους μαθητές/τριες ότι στο πανεπιστήμιο εκτός από τη θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση των φοιτητών για να γίνουν ικανοί μηχανικοί, γίνεται και έρευνα. Στα πλαίσια της έρευνας  η ομάδα του κ. Σωτηρίου ασχολείται με τη σχεδίαση chips(ολοκληρωμένων κυκλωμάτων) που είναι το δομικό στοιχείο των υπολογιστών. Ακολούθησε επίδειξη της πλακέτας που χρησιμοποιείται για το έλεγχο των chips που σχεδιάζονται και επίσκεψη των μαθητών/τριών στα εργαστήρια της σχολής.

Οι μαθητές/τριες επισκέφτηκαν, επίσης, το Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου είναι ένα από τα παλαιότερα Μουσεία της χώρας και ξεναγήθηκαν στους χώρους του από την αρχαιολόγο-ξεναγό κ. Ψωμά Ελευθερία.

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι καθηγήτριες κ. Νασιάρα Ε., κ. Σουβλή Α. και κ. Παπαϊωάννου Α.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=1088