Εκδήλωση για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου

25h_Martiou

“Η Λευτεριά δε χαρίζεται, η Λευτεριά κατακτιέται” ήταν το μήνυμα που έδωσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, στην  εκδήλωση για το εορτασμό της 25ης Μαρτίου, που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 22 Μαρτίου στο Χατζηγιάννειο Πνευματικό Κέντρο . Οι μαθητές/τριες με αφηγήσεις, βίντεο και θεατρικά ύμνησαν τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και παρουσίασαν με εκπληκτικό τρόπο την πορεία του Ελληνισμού από την Άλωση της Πόλης μέχρι και την ίδρυση του ελληνικού κράτους. Μας κάλεσαν να μιμηθούμε τους ήρωες του 1821 και “να στολίσουμε τον τόπο με θεμέλια της πολιτείας, την ομόνοιαν, τη θρησκεία και την φρόνιμον ελευθερίαν” όπως έλεγε ο γέρος του Μωριά. Η χορωδία και η ορχήστρα του σχολείου με την καθοδήγηση της μουσικού Καλύβα Ελευθερίας, πλαισίωσαν την εκδήλωση με τραγούδια που  υμνούν την ελληνική περηφάνια και λεβεντιά. Η χορευτική ομάδα με την καθοδήγηση του καθηγητή Τσιούρβα Δημήτρη έκλεισε τη γιορτή με παραδοσιακούς χορούς.

Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχαν οι καθηγήτριες: Τσιάτσιου Θεοδώρα, Τζέλη Παρασκευή, Σουβλή Αθανασία και Νασιάρα Ευθυμία.

« από 5 »

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=1623