Εκπαιδευτική επίσκεψη της Β’ τάξης στην Αθήνα

LEONARDO-DA-VINCI-PHOTO_1Διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα πραγματοποίησε η Β’ γυμνασίου στις 27-28 Μαρτίου.

Την πρώτη μέρα οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν τη μουσικοθεατρική παράσταση “Matilda το μιούζικαλ” στο θέατρο Ακροπόλ.

Τη δεύτερη μέρα οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν την έκθεση Leonardo Da Vinci  500 Years of Genius, που πραγματοποιείται με αφορμή τα 500 χρόνια από τον θάνατό του και φιλοξενείται στο Παλιό Αμαξοστάσιο ΟΣΥ στο Γκάζι.

Η έκθεση έχει σχεδιαστεί σε συνεργασία με το Μουσείο Leonardo da Vinci στη Ρώμη, το Ινστιτούτο Lumiere Technology στο Παρίσι, καθώς και ειδικούς από την Ιταλία και τη Γαλλία.

Η έκθεση αποτελείται από 12 θεματικές ενότητες που εξερευνούν το έργο και τη ζωή του Λεονάρντο και συμπεριλαμβάνουν:

• 75 μοντέλα των εφευρέσεών του, αναπαραγωγές σε φυσικό μέγεθος, διαδραστικές μηχανές, αντίγραφα των περίφημων κωδίκων του και συνολικά πάνω από 200 εκθέματα σχεδιασμένα σε συνεργασία με το Μουσείο Leonardo da Vinci της Ρώμης.
  • Μία καθηλωτική, οπτικοακουστική, βιωματική προβολή, όπου με τη συνοδεία μουσικής οι επισκέπτες μεταφέρονται στον κόσμο του ντα Βίντσι, το Da Vinci Alive.
  • Και τέλος, μία παρουσίαση του πιο διάσημου πίνακα στον κόσμο, της αινιγματικής Μόνα Λίζα.

Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη άφησε στους μαθητές/τριες τις καλύτερες εντυπώσεις.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=1646