Διδακτική επίσκεψη στην 8η ΕΜΑΚ

EMAK11

Η τρίτη τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε, στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, τις εγκαταστάσεις της 8ης ΕΜΑΚ της Πυροσβεστικής του νομού Λάρισας, την Πέμπτη 31-10-2019. Η επίσκεψη έγινε με σκοπό να έρθουν οι μαθητές μας και αυριανοί πολίτες της χώρας μας, σε επαφή με φορείς της πολιτείας γνωρίζοντας το έργο και την προσφορά τους. Μας υποδέχτηκαν με θέρμη και με μεγάλη προθυμία αλλά και οργάνωση. Μας παρουσίασαν τα οχήματα που χρησιμοποιούν στις αποστολές τους εξηγώντας με σαφήνεια όλες τις λειτουργίες του εξοπλισμού τους είτε για τροχαία ατυχήματα είτε για ειδικές αποστολές κατάσβεσης, έρευνας ή διάσωσης σε διάφορες δύσκολες συνθήκες. Ταυτόχρονα έδιναν εξηγήσεις απαντώντας σε απορίες των παιδιών αλλά και συμβουλές για το πώς θα πρέπει να προστατεύουμε τον εαυτό μας από ή σε κρίσιμες καταστάσεις. Μας ενημέρωσαν με προβολή βίντεο και ταυτόχρονη παρουσίαση για τις αποστολές τους σε όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό αλλά και τις διακρίσεις και επιβραβεύσεις που έχουν λάβει από το ελληνικό κράτος και από άλλες χώρες για την ιδιαίτερα αποτελεσματική συμβολή τους στην επίλυση κρίσιμων καταστάσεων δείχνοντας εξαιρετική ανδρεία. Για του λόγου το αληθές πήραμε μια μικρή γεύση των ικανοτήτων τους, με μια σύντομη επίδειξη στις καταβάσεις με τη χρήση σχοινιών . Τέλος προς μεγάλη μας χαρά, γνωρίσαμε από κοντά έναν ήρωα, τον Αίαντα, ένα από τα τρία εκπαιδευμένα σκυλιά της ΕΜΑΚ με τον αχώριστο εκπαιδευτή-συνάδελφο του. Φύγαμε γεμάτοι γνώσεις, εμπειρίες, εκτίμηση, θαυμασμό και περηφάνια για τους 30 φύλακες- αγγέλους της 8ης ΕΜΑΚ. Να λοιπόν που έχουμε αληθινά είδωλα και πρότυπα καθήκοντος, αυτοθυσίας και ανιδιοτέλειας. Σημερινούς αληθινούς ήρωες για να  μιμούμαστε και να μνημονεύουμε «όπου και να μας βρίσκει το κακό, όπου και να θολώνει ο νους μας» παραφράζοντας αλλά και αφιερώνοντας σας, τα λόγια του ποιητή μας Οδυσσέα Ελύτη στο “Άξιον Εστί”. Σας ευχαριστούμε.

“Οπου και να σας βρίσκει το κακό, αδελφοί,/ όπου και να θολώνει ο νους σας/

μνημονεύετε Διονύσιο Σολωμό/ και μνημονεύετε Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη”

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=2046