Ενημέρωση για την εποχική γρίπη

Λόγω του επιδημιολογικού χαρακτήρα της εποχικής γρίπης και σύμφωνα με την από 23/1/2020  εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας σας γνωστοποιούμε  πως «τα παιδιά που παρουσιάζουν γριπώδη συνδρομή πρέπει να παραμείνουν στο σπίτι για όσες μέρες διαρκεί ο πυρετός και επιπλέον ακόμη ένα 24ωρο μετά την υποχώρησή του, χωρίς τη χρήση αντιπυρετικού».

Σύμφωνα δε με ηλεκτρονική ενημέρωση που το σχολείο μας έλαβε σήμερα 27/1/2020 από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι απουσίες  από τα μαθήματα μαθητών/τριών έως πέντε (5) εργάσιμων ημερών που οφείλονται στην έξαρση της γρίπης (από Ιανουάριο ως και Μάρτιο 2020) καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται. Προσκομίζεται από τους ενδιαφερόμενους/ες στο σχολείο βεβαίωση δημόσιου ή ιδιωτικού νοσηλευτικού ιδρύματος ή ιδιώτη γιατρού που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας.

Πέραν αυτών το σχολείο μας λαμβάνει όλα τα ανθρωπίνως δυνατά μέτρα καθαρισμού και υγιεινής.

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 4ου Γυμνασίου

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=2126