Επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο

diahroniko6

Οι μαθητές της Β ‘ Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας.Εκεί ξεναγήθηκαν στην έκθεση του μουσείου από την κα Ζάχου και ενημερώθηκαν για τα σπουδαία και μοναδικά εκθέματα  που βρέθηκαν στη θεσσαλική γη από την Προϊστορική περίοδο ως τα Χριστιανικά χρόνια.

Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στην έκθεση “Ταξιδεύοντας με τους ανέμους” με την οποία ο κ. Χάρης Τζίκας παρουσιάζει τις γεωγραφικές αντιλήψεις των λαών επανασχεδιάζοντας χάρτες από την Ομηρική εποχή μέχρι τον Μεσαίωνα, και μας ταξιδεύει στους Τόπους και στον Χρόνο.

Η έκθεση είναι αφιερωμένη σε όλους αυτούς τους ριψοκίνδυνους ανθρώπους που ταξίδεψαν, ανακάλυψαν, εξερεύνησαν και χαρτογράφησαν τις στεριές όπου περιπλανήθηκαν και τις θάλασσες όπου πλοηγήθηκαν. Η επιμέλεια της έκθεσης και οι κατασκευές είναι της κας Ρούλας Αντωνοπούλου.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές : Τζέλη Π., Σουβλή Αθ., Νασιάρα Ε. και Μηλίγκας Ν.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=2153