Δράση ανακύκλωσης κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων

drash-dde

Το σχολείο μας συμμετέχει στη δράση « Και εγώ νοιάζομαι, ανακυκλώνω ρούχα και παπούτσια!», για την προώθηση ανακύκλωσης κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων που οργανώνεται από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας και το Δήμο Λαρισαίων. Οι φορείς αυτοί και τα σχολεία της Λάρισας ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του Ελληνικού Οργανισμού Ανακύκλωσης (ΕΟΑΝ), συμμετέχουν στην ευρωπαϊκή εβδομάδα για τη μείωση αποβλήτων συγκεντρώνοντας προϊόντα όπως  : ρούχα, παπούτσια, τσάντες, κουρτίνες, μικρές κουβέρτες και άλλα υφασμάτινα είδη μικρών διαστάσεων. Συγκεκριμένα το σχολείο μας θα συγκεντρώσει τέτοια προϊόντα προς ανακύκλωση την εβδομάδα από Δευτέρα 21 Νοεμβρίου έως Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2022 και θα παραληφθούν από τον Δήμο Λαρισαίων.

Τα είδη ρουχισμού που θα φέρουν οι μαθητές – τριες  πρέπει να είναι καθαρά, διπλωμένα και τοποθετημένα σε σακούλες. Τα παπούτσια επίσης θα πρέπει να βρίσκονται σε δεμένες σακούλες.  Η δράση έχει ως σκοπό την ευαισθητοποίηση σχετικά με την αναγκαιότητα αύξησης της κυκλικότητας- ανακύκλωσης στον τομέα της κλωστοϋφαντουργίας για την προστασία του περιβάλλοντος και την εξοικονόμηση πόρων. Η διεύθυνση και ο σύλλογος καθηγητών του 4ου  Γυμνασίου Λάρισας καλεί τόσο τους μαθητές και τις μαθήτριες όσο και τις οικογένειές τους να συμμετέχουν στη δράση αυτή.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=5086