Δράση ανακύκλωσης

Το σχολείο μας συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων – EWWR 2023, 18 – 26/11/23  αποκρινόμενο στο κάλεσμα του Ελληνικού Οργανισμού Ανακύκλωσης (ΕΟΑΝ). Σε συνεργασία με τη ΔΔΕ Λάρισας και τον Δήμο Λαρισαίων οργανώθηκε και υλοποιήθηκε δράση Ανακύκλωσης με τίτλο «Οι συσκευασίες βρίσκουν τον κάδο τους! …στο 4ο Γυμνάσιο Λάρισας». Σκοπός της δράσης είναι οι μαθητές/τριες να κάνουν έλεγχο απορριμμάτων συσκευασίας και να μάθουν να διαχωρίζουν σωστά τα απορρίμματα στην πράξη, μέσα από ένα εργαστήριο για τη σωστή ανακύκλωση και να εκπαιδευτούν ώστε να συμβάλλουν ενεργά στο συνολικό στόχο Μείωσης – Επαναχρησιμοποίησης- Ανακύκλωσης των Αποβλήτων. Πιο συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας 18 – 26 Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές/τριες συνέλεξαν στο τμήμα τους τα ανακυκλώσιμα (χαρτί και απόβλητα συσκευασίας από το κολατσιό τους) τοποθετώντας τα σε δύο διαφορετικά δοχεία-αυτοσχέδια κουτιά, ένα για χαρτί και ένα για τα υπόλοιπα, κυρίως πλαστικό. Στη συνέχεια, μετά τον κατάλληλο διαχωρισμό, τα απόβλητα ρίχτηκαν στους νέους κάδους ανακύκλωσης ( κίτρινο, κόκκινο και πορτοκαλί με τους οποίους εφοδίασε το σχολείο η  Διεύθυνση Καθαριότητας και Ανακύκλωσης του Δήμου Λαρισαίων.
Επίσης το σχολείο μας συμμετείχε σε δράση ανακύκλωσης με διαγωνισμό φωτογραφίας για Facebook ή Instagram με τη φωτογραφία:

Φωτογραφίες από τη δράση:

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=5982