Διδακτική επίσκεψη στο κέντρο διάδοσης επιστημών Νόησις

DSC01830

Επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών της Β’ Γυμνασίου στο  Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας Νόησις στη Θεσσαλονίκη πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου στα πλαίσια των μαθημάτων φυσικής, τεχνολογίας και πληροφορικής. Οι μαθητές/τριες  ξεναγήθηκαν στην περιοδική έκθεση «Νίκολα Τέσλα ? Ο άνθρωπος που εφηύρε το μέλλον» που διοργανώνει το Νόησις σε συνεργασία με το Μουσείο «Νίκολα Τέσλα» του Βελιγραδίου.

Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για το έργο και την προσωπικότητα του μοναδικού αυτού ανθρώπου που έχει κάνει εφευρέσεις όπως το εναλλασσόμενο ρεύμα, η ασύρματη τεχνολογία, το ραντάρ, οι ακτίνες Χ και το ραδιόφωνο. Εφευρέσεις που διαμόρφωσαν χαρακτηριστικά τον 20ο αιώνα.Πλήθος εκθεμάτων, από μοντέλα σε κλίμακα, όπως το εργαστήριο του στο Colorado Springs, το υδροηλεκτρικό εργοστάσιο στους καταρράκτες του Νιαγάρα, το αεροπλάνο κάθετης απογείωσης, καθώς και λειτουργικά μοντέλα των εφευρέσεων του, όπως ο επαγωγικός κινητήρας και το πηνίο Τέσλα εντυπωσίασαν τους μαθητές/τριες που μπόρεσαν μάλιστα να “δοκιμάσουν” κάποιες από τις εφευρέσεις.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές κ. Τζέλη Π., κ.Σουβλή Α., κ. Νασιάρα Ε. και κ. Ζιάκος Κ.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=978