Διδακτική επίσκεψη στην ΕΨΑ

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Τη βιομηχανία αναψυκτικών & χυμών ΕΨΑ, στην Αγριά Βόλου, επισκέφτηκαν οι μαθητές-τριες της Α’ γυμνασίου του σχολείου μας. Οι μαθητές-τριες αρχικά οδηγήθηκαν στο μουσειακό χώρο του εργοστασίου και ενημερώθηκαν για την ιστορία του από την έναρξή του το1922 ως σήμερα. Με τη βοήθεια της υπεύθυνης για την ξενάγηση, παρατήρησαν μηχανήματα, εργαλεία, αντικείμενα και φωτογραφίες από την εποχή της έναρξης της λειτουργίας του. Έμαθαν για την εμπορική δραστηριότητα της εταιρείας και τη συμβολή της στην οικονομική ανάπτυξη της περιοχής αλλά και γενικότερα της χώρας. Κατόπιν πήγαν στο χώρο παραγωγής του εργοστασίου όπου παρακολούθησαν τη διαδικασία παραγωγής των προϊόντων.

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το βιομηχανικό μουσείο πλινθοκεραμοποιΐας Τσαλαπάτα στο Βόλο. Εντυπωσιάστηκαν από τις εγκαταστάσεις στον εξωτερικό και εσωτερικό χώρο του εργοστασίου. Είδαν ολοκληρωμένη τη γραμμή παραγωγής από την α΄ ύλη ως το τελικό προϊόν και γνώρισαν από φωτογραφίες την καθημερινότητα των εργαζομένων στην μονάδα, μία πρωτοποριακή βιομηχανία στο είδος της, για την τεχνολογία που χρησιμοποιούσε εκείνη την εποχή.

« από 6 »

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=1458