Εκδήλωση για την επέτειο του Πολυτεχνείου

polytexneio5

Με μεγάλη χαρά και έκδηλο ενθουσιασμό γιορτάστηκε και φέτος από το σχολείο μας η επέτειος του Πολυτεχνείου. Ένα σύντομο θεατρικό έργο του Βασίλη Λουκα με τίτλο “Ήταν κάποτε μια χώρα” παρουσίασαν οι μαθητές και μαθήτριές μας στο Χατζηγιάννειο Πνευματικό Κέντρο με σοβαρότητα, καυστικό χιούμορ και γόνιμο αυτοσχεδιασμό.

Η μικρή μας παράσταση ήταν ταυτόχρονα και ιστορική αναδρομή στα γεγονότα που πλαισίωναν πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την εξέγερση του Πολυτεχνείου. Τα περίτεχνα, γεμάτα χρώματα προγράμματα της εκδήλωσης, αλλά και τα έντονα καλλιτεχνικά πανό φρόντισε η καθηγήτρια των εικαστικών κ. Θεοδώρα Τσιάτσιου. Κάτω από την αδιάλειπτη επίβλεψη της καθηγήτριας μουσικής κ. Καλύβα Ελευθερίας, η χορωδία μας με τους μικρούς της μουσικούς έπαιξε για μας διαχρονικές αλλά και σύγχρονες μελωδίες.

Υπεύθυνες για την καθοδήγηση των παιδιών στην πραγματοποίηση του θεατρικού, ήταν οι καθηγήτριες κ. Βελούλα Βασιλική και κ. Αμανατίδου Παρασκευή.

Εκπαιδευτικοί, γονείς, παππούδες και γιαγιάδες των “μικρών μας ηθοποιών” μας τίμησαν με τη ζεστή τους παρουσία.

« από 6 »

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=1474