Γαλλικά Α’ γυμνασίου

Salut!

Συνεχίζουμε, αγαπημένοι μου μαθητές με τις επαναλήψεις μας στο γνωστό μας πια εκπαιδευτικό site “Φωτόδεντρο”, προκειμένου να βρισκόμαστε σε συνεχή επαφή με τα πολυαγαπημένα μας Γαλλικά. Αφού λοιπόν, κάνετε επανάληψη στις Εθνικότητες, στις Χώρες (Unite 1 –Action.frgr1, Α’ Τεύχος) και στους αρχικούς διαλόγους του τετραδίου, ασχοληθείτε με τις παρακάτω θεματικές ενότητες:

-Les nationalites : masculin-feminin

-Trouve le genre (γένος) de la nationalite

-Trouve la nationalite

-Articles : pays/villes

-Trouve le genre (γένος) des pays/villes

-Trouve le pays

-Trouve la nationalite, la langue, la capitale

-Je me presente

Σας επισημαίνω πάλι ότι μπορείτε να βρείτε τα ηλεκτρονικά βιβλία του μαθητή και των τριών τάξεων  ( Α,Β,Γ Γυμνασίου) (Action.frgr 1, A’Τεύχος-  Action.frgr 1, Β’Τεύχος, Διδακτικό υλικό Γαλλικής Γλώσσας  microintervalle) κάνοντας τα εξής βήματα: Διαδραστκά σχολικά βιβλία- Υλικό ανά τάξη (κλικάρω την τάξη μου)  -Υλικό ανά μάθημα (επιλέγω : Γαλλικά) και βρίσκω το ηλεκτρονικό βιβλίο που θα χρειαστώ για τις εργασίες μου.

Et n’ oubliez pas!!  Restez chez vous!!!!    Bonnes Paques a tous!!!!!!!!!!!!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=3076