Ενημέρωση από το ΕΚΑΒ για παροχή πρώτων βοηθειών

Τη Δευτέρα 21-2-2022 και την Τρίτη 22-2-2022  πραγματοποιήθηκε προγραμματισμένη επίσκεψη του ΕΚΑΒ στο σχολείο μας με σκοπό την ενημέρωση των μαθητών/τριών της  Γ’ τάξης σε θέματα πρώτων βοηθειών – ΚΑΡΠΑ.

Αρχικά, οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τα οφέλη από την έγκαιρη εφαρμογή της καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης στα άτομα που έχουν πάθει καρδιακή ανακοπή. Οι διασώστες με τη χρήση κατάλληλων προπλασμάτων έκαναν επίδειξη ΚΑΡΠΑ και χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή. Οι μαθητές/τριες με την καθοδήγηση των εκπαιδευτών χρησιμοποίησαν τα προπλάσματα και τον απινιδωτή για να ολοκληρώσουν την εκπαίδευσή τους.

Στη συνέχεια, ενημερώθηκαν για την παροχή πρώτων βοηθειών σε περίπτωση πνιγμού και δηλητηρίασης.

Οι μαθητές/τριες έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και εξέφρασαν απορίες συμμετέχοντας ενεργά στην όλη εκπαίδευση.

Η δράση “ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ – ΚΑΡΠΑ” πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας.

« από 4 »

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=4729