Διδακτική επίσκεψη στη Μακεδονική Εταιρεία Χάρτου στη Θεσσαλονίκη

Την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου τα τμήματα Α1 και Α2 του σχολείου μας,  επισκέφθηκαν  στη Θεσσαλονίκη τις εγκαταστάσεις  της MEL PAPER Μακεδονικής Εταιρείας Χάρτου, τη μεγαλύτερη εταιρία ανακύκλωσης χάρτου και παραγωγής χαρτονιού στην Ελλάδα και από τις μεγαλύτερες στην Νοτιοανατολική Ευρώπη. Στόχος της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση και ενεργοποίηση των μαθητών για την ανακύκλωση και την κυκλική οικονομία. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν πως εφαρμόζεται και προάγεται το μοντέλο της κυκλικής οικονομίας, αφού στην εταιρεία ανακυκλώνονται και επαναχρησιμοποιούνται πάνω από 100.000 τόνοι χάρτου το χρόνο. Την ενημέρωση και την ξενάγηση των μαθητών έκανε η κ. Χαρά Καραπατάκη, υπάλληλος του τμήματος προσωπικού της εταιρείας, την οποία ευχαριστούμε θερμά!
Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί  Τσιάτσιου Θεοδώρα, Τζέλη Παρασκευή, Ζυγούρα Μαρία και Νασιάρα Ευθυμία.

Το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά τη MEL τόσο για την επίσκεψη όσο και για τα δώρα που προσέφερε στους μαθητές, στις συνοδούς εκπαιδευτικούς και στο σχολείο.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=6050