Γαλλικά Γ’ γυμνασίου – Unite 4

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!

Συνεχίζουμε την εξ’ αποστάσεως επανάληψή μας παιδιά, με κείμενα, λεξιλόγιο, γραμματική (γραπτές και ηχητικές ασκήσεις), καθώς και με εκπαιδευτικά παιχνίδια από το εκπαιδευτικό site Φωτόδεντρο.  Τα βήματα για να συνδεθείτε, τα ξέρετε πλέον όλοι σας.

Αφού κάνετε επανάληψη την Unite 4 (Action.frgr1,Β’τεύχος), ασχοληθείτε με τις παρακάτω θεματικές ενότητες:

-Trouve la categorie du plat

-Commander au restaurant

– Evaluer un plat

-La ville:boulangerie,musee,avenue

-Choisis le magasin correct

-Qui connait mieux la France?

-Le systeme educatif en France

Σας επισημαίνω ότι μπορείτε να βρείτε τα ηλεκτρονικά βιβλία του μαθητή και των τριών τάξεων  ( Α,Β,Γ Γυμνασίου) (Action.frgr 1,Α’τεύχος, Action.frgr 1,Β’ τεύχος, Διδακτικό υλικό Γαλλικής γλώσσας  microintervalle) κάνοντας τα εξής βήματα:  Διαδραστκά σχολικά βιβλία- Υλικό ανά τάξη (κλικάρω την τάξη μου)  -Υλικό ανά μάθημα (επιλέγω : Γαλλικά) και βρίσκω το ηλεκτρονικό βιβλίο που θα χρειαστώ για τις εργασίες μου.

Σας υπενθυμίζω επίσης ότι στο κείμενο που πληκτρολογώ λείπουν οι τόνοι από τις γαλλικές λέξεις λόγω έλλειψης τόνων για τη γαλλική γλώσσα από το πληκτρολόγιο.

Καλή μελέτη

Η καθηγήτριά σας