1ο βραβείο στη μαθήτρια Μαρία- Κλεοπάτρα Παπαευθυμίου από τα ΓΑΚ Λάρισας

vraveio_GAK

Η μαθήτρια του 4ου Γυμνασίου Λάρισας Μαρία – Κλεοπάτρα Παπαευθυμίου απέσπασε το 1ο βραβείο για τη συγγραφή διηγήματος στον 3ο καλλιτεχνικό και συγγραφικό διαγωνισμό των Γενικών Αρχείων Λάρισας. Το έργο της με τίτλο «Στα ίδια βουνά συντροφιά με ένα βιβλίο», που βραβεύτηκε από την επιτροπή των ΓΑΚ Λάρισας κα Γίτσα Εύη και κα Μήτσιου Δέσποινα για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Λάρισας εντυπωσίασε για την αναφορά στη μαθητική ζωή και την αξία της σχολικής βιβλιοθήκης. Αφορμή του συγγραφικού κειμένου ήταν το τεκμήριο των ΓΑΚ Λάρισας που αναφερόταν στην αξία του βιβλίου « Τα ψηλά βουνά» του Ζαχαρία Παπαντωνίου , το οποίο ήταν ένα από τα πρώτα αναγνωστικά του δημοτικού (εκδόθηκε το Δεκέμβριο του 1918). Η βράβευση πραγματοποιήθηκε στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας.

Ο σύλλογος διδασκόντων του 4ου Γυμνασίου Λάρισας εύχεται στη μαθήτρια να έχει πάντα διακρίσεις και επιτυχίες στη ζωή της.

«Στα ίδια βουνά συντροφιά με ένα βιβλίο»

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=4899