Επίσκεψη στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

Στις 18 και 19 Απριλίου μία ομάδα μαθητών του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων “Στο δρόμο με το Μάνο Λοΐζο”. Την Τετάρτη οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν τον ιερό ναό του Αγίου Δημητρίου, την κρύπτη στο υπόγειο του ναού και το αρχαιολογικό μουσείο Θεσσαλονίκης. Την Πέμπτη 19 Απριλίου επισκέφθηκαν το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, ξεναγήθηκαν στους χώρους του και παρακολούθησαν το βιωματικό πρόγραμμα  “Ο κόσμος της μουσικής, γνωρίζω, εκφράζομαι, δημιουργώ”. Μέσα από αυτή τη βιωματική δράση οι μαθητές/τριες γνώρισαν τους χώρους του μεγάρου, έπαιξαν με τους ηθοποιούς που συμμετείχαν στην ξενάγηση μέσα από το μύθο του Ορφέα και της Ευρυδίκης και παρήγαγαν ήχους με το σώμα τους ως μέλη συμφωνικής ορχήστρας. Κατασκεύασαν στολίδια για το νυφικό της Ευρυδίκης και αποτύπωσαν σε καμβά τα συναισθήματα του Ορφέα. Τραγούδησαν επίσης στην κεντρική αίθουσα του μεγάρου ένα τραγούδι του Μάνου Λοΐζου. Το μεσημέρι της Πέμπτης ξεναγήθηκαν στο χώρο του Μακεδονικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης σε περιοδική έκθεση σύγχρονων ελλήνων και ξένων εικαστικών.

Την Παρασκευή 20 Απριλίου μια άλλη ομάδα του σχολείου μας αποτελούμενη από μαθητές/τριες της Β’ και Γ’ τάξης πραγματοποίησαν ημερήσια διδακτική επίσκεψη στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης και παρακολούθησαν το βιωματικό πρόγραμμα  “Ο κόσμος της μουσικής, γνωρίζω, εκφράζομαι, δημιουργώ”. Η εμπειρία τους ήταν συγκλονιστική καθώς ουσιαστικά μυήθηκαν σε υψηλά επίπεδα πολιτισμού.

Για όλους τους συμμετέχοντες η παρακολούθηση του προγράμματος ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα βιωματική εμπειρία.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://4gym-laris.lar.sch.gr/?p=1134